Logo

                                       

Logo zobrazuje čtyři stylizované postavy, které představují celé lidstvo, přicházející ze všech světových stran. Objímají se, aby naznačily solidaritu a bratrství, které mají spojovat všechny národy. Postava vpředu se drží kříže. Je to nejen znamení víry, kterou tato čelní postava objímá, ale také naděje, kterou nelze nikdy opustit. Naději potřebujeme neustále, zejména ve chvílích největší nouze.

Pod postavami jsou rozbouřené vlny. Symbolizují skutečnost, že pouť života neprobíhá vždy hladce v klidných vodách. Okolnosti všedního dne a události v širším světě často vyžadují silnější volání po naději. Za pozornost stojí spodní část kříže, která má podobu kotvy, spuštěné do vln. Kotva je velmi dobře známým symbolem naděje. V námořním slangu se „kotvou naděje“ označuje záložní kotva, kterou používají lodě při nouzových manévrech během bouře ke stabilizaci lodi.

Stojí za povšimnutí, že obraz ilustruje cestu poutníka, ne jako individuální záležitost, ale spíše jako něco společného, vyznačujícího se rostoucí dynamikou, jež vede člověka stále blíže ke kříži. Kříž není v žádném případě statický, naopak se sklání k lidstvu, neopouští ho, a dokonce se natahuje k němu, aby mu nabídl jistotu své přítomnosti a bezpečí naděje.

V dolní části loga se nachází motto Jubilejního roku: „Poutníci naděje" („Peregrinantes in Spem"), napsané zelenou barvou, tedy barvou naděje.

 

zdroj: Mezinárodní stránky Jubilejního roku: www.iubilaeum2025.va