Až se ztratíš v Lisabonu, vzpomeň na sv. Antonína

Až se ztratíš v Lisabonu, vzpomeň na sv. Antonína

Svatý Antonín je oblíbený patron všech, kteří hledají ztracené věci. Překvapivě nepochází z Itálie, v Padově strávil až poslední dva roky svého života. Narodil se a vyrostl v Lisabonu a portugalští katolíci na to návštěvníky svého hlavního města rádi upozorňují. Svátek slaví 13. června.

Bernardo Nuncio, třiadvacetiletý student práv z Lisabonu, sdělil CNA, že podle něj existuje určitá "rivalita" s Italy o to, kdo si může světce ze 13. století nárokovat. "Vždycky Italům říkáme, že není z Padovy, ale z Lisabonu." Dodává:" Říkáme to ale přátelsky, protože ve skutečnosti záleží na tom, co udělal pro církev a to je mnohem důležitější než národnost." 

Student Bernardo, který se jako dobrovolník podílí na organizaci Světových dnů mládeže v Lisabonu, řekl, že doufá, že 1,5 milionu lidí, kteří mají letos v srpnu navštívit Lisabon v rámci Světových dnů mládeže, objeví svatého Antonína jako velmi užitečného přímluvce, a to nejen za ztracené věci. Ve městě, které bude v letošním roce hostit Světové dny mládeže, mohou věřící navštívit kostel postavený na místě, kde se svatý Antonín narodil, katedrálu, kde byl pokřtěn a klášter, kde vstoupil do řeholního života.

Svatý Antonín byl ve své době známý jako "Kladivo na kacíře" díky silnému svědectví svého života a kázání. V roce 1224 byl pověřen svatým Františkem z Assisi, aby vyučoval bratry teologii, a než ve věku 36 let zemřel, kázal jako misionář ve Francii a v Itálii. V roce 1946 byl prohlášen učitelem církve.

Zdroj: Catholic News Agency